Jeśli zastanawiasz się czy warto rejestrować dźwięk z podwyższoną częstotliwością próbkowania, ten film jest dla Ciebie!
Częstotliwość próbkowania - w świecie cyfrowego audio określa liczbę próbek na sekundę pobieraną z analogowego sygnału ciągłego; w celu odtworzenia za pomocą dyskretnego zapisu cyfrowego danej częstotliwości, konieczne jest zastosowanie dwukrotnie większej częstotliwości próbkowania (np. przy częstotliwości próbkowania wynoszącej 44 100 Hz można zapisać dźwięk o maksymalnej częstotliwości wynoszącej 22 050 Hz)
Z powyższej definicji wynika, że zastosowanie częstotliwości 44100 Hz przyjętej również jako standard zapisu płyt CD w latach 80 ubiegłego wieku, jest w zupełności wystarczające do odwzorowania dźwięku analogowego w postaci cyfrowej w pełnym zakresie pasma słyszalnego dla człowieka, którego górną granicę zwykle określa się jako 20000 Hz. W telewizji, radiu i niektórych serwisach streamingowych domyślnie stosuje się częstotliwość 48000 Hz. Korzyści z zastosowania tak nieznacznie wyższej rozdzielczości próbkowania są pomijalne, a utrata jakości związana z konwersją do wyższej bądź niższej marginalna. Należy jedynie pamiętać o tym, że nagranie zapisane w innej częstotliwości będzie odtwarzane niepoprawnie, szybciej lub wolniej niż tego oczekujemy. W studiach nagrań niekiedy używa się wyższych częstotliwości próbkowania, w szczególności 96000 kHz, w celu uzyskania bardziej klarownego dźwięku, jednak w niewielkich pracowniach dźwiękowych korzyści mogą być niewielkie i dla przeciętnego słuchacza całkowicie niezauważalne w ostatecznych zgraniach.
W porównaniu z sygnałem analogowym, gdzie mamy do czynienia z płynnymi zmianami napięcia, sygnał cyfrowy ma charakter dyskretny, opisuje dźwięk analogowy w postaci określonej liczby punktów na sekundę. Nie oznacza to jednak, że po konwersji cyfrowo-analogowej sygnał ma charakter schodkowy. Punkty są łączone ze sobą w sposób płynny w procesie interpolacji, dlatego odróżnienie sygnału cyfrowego od sygnału pochodzenia analogowego jest często niemożliwe lub bardzo trudne.
Polecane materiały uzupełniające na musoneo.com
W kontekście pracy z materiałem audio i jego analizy polecam w szczególności swój kurs pt. Sekrety profesjonalnego brzmienia, w którym omawiam własności dźwięku oraz wpływ rozkładu harmonicznych na barwę dźwięku.
https://musoneo.com/miksowanie/262-49-Sekrety-profesjonalnego-brzmienia.html#/1-subscriptionduration-180